Hrvatska pošta

Pratite pošiljku

Marke s mirisom ružmarina, lavande i smilja

14.03.2016.
Zagreb, 14. ožujka 2016. – Filatelija Hrvatske pošte obilježit će početak proljeća puštanjem u optjecaj novih prigodnih poštanskih maraka iz serije Hrvatska flora. Posebnost ovih prigodnih maraka je što su tiskane posebnom metodom s dodatkom mirisa. Na prvi dan proljeća, 21. ožujka 2016., bit će u optjecaju prigodne poštanske marke s motivom mediteranskog bilja – ružmarina, lavande i smilja. Autorica maraka je Klara Mikulić, dizajnerica iz Zagreba. Marke su izdane u arcima od 20 maraka i karnetima od 10 maraka, a Hrvatska pošta izdala je i prigodnu omotnicu prvog dana (FDC) te tri maksimum-karte. Naklada maraka iz serije Hrvatska flora iznosi 200 000 primjeraka po motivu, a od toga 50 000 u karnetima. Žig prvog dana bit će u uporabi 21. i 22. ožujka u Poštanskom uredu 10101 Zagreb, Jurišićeva 13.
Ružmarin – nominalna vrijednost marke 2,80 kuna
Ružmarin sadrži mnoštvo ljekovitih tvari, pa ga ljudi upotrebljavaju još od pretpovijesnih vremena. Iz listova se destilacijom dobiva eterično ulje koje sadrži tzv. ružmarinov kamfor, ljekovitu tvar višestrukog djelovanja: potiče optok krvi i povisuje tlak, regulira rad jetara, uravnotežuje živčani sustav, djelotvoran je protiv grčeva, reume i gihta te služi kao analgetik i baktericid. Ružmarinovo ulje već se stoljećima dodaje kupeljima, koje slove kao iznimno okrepljujuće. Ružmarin je i poznata začinska biljka prikladna za različita jela od povrća i mesa, umake, gljive i sireve, ali uvijek u vrlo malim količinama jer je okusom izrazito gorak.
 
Lavanda – nominalna vrijednost marke 3,10 kuna
Budući da lavanda uspješno preživljava niske temperature, često se uzgaja i u kontinentalnim (čak i planinskim!) predjelima – kao uresnica, ali i ljekovita, medonosna i industrijska biljka. Postupkom destilacije iz cvjetova se dobiva cijenjeno lavandino ulje, koje ima široku primjenu u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Još od antike dodavalo se uljima za masažu, sapunima i kupkama – otuda i znanstveni naziv roda (lat. lavare, prati se). Aromaterapija preporučuje lavandino ulje kao blago umirujuće sredstvo. Ovisno o kultivaru, razlikuje se i jačina i ugodnost mirisa lavande: neki su jači jer sadrže više kamfora, pa se koriste, npr. u vrećicama protiv moljaca, dok su drugi blaži i „slađi“, pogodni za primjenu na koži. Lavanda se malo koristi u kulinarstvu: mladi listovi i izbojci, slično onima ružmarina, u malim se količinama dodaju kao začin salatama i mesnim jelima.
 
Smilje – nominalna vrijednost marke 4,60 kuna
Iako oduvijek cijenjeno kao ljekovito, smilje je tek posljednjih godina postalo iznimno popularno diljem svijeta te su njegova prirodna staništa i u Hrvatskoj često izložena nesmiljenom uništavanju. Od cvjetnih glavica destilacijom se dobiva svijetlo ulje ugodna mirisa i široke primjene u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji. Sadrži čitavo mnoštvo gorkih kemijskih spojeva (ftalidi, flavonoidi) povoljnih u liječenju različitih kožnih bolesti, ozljeda i poremećaja: od učinkovitih obloga za opekline i porezotine do „čarobnih“ pripravka koji uklanjaju bore. Rabi se i u alternativnim načinima liječenja, od aromaterapije do homeopatije. Parfemska industrija upotrebljava ulje od smilja kao temeljnu otopinu (fiksativ) kojoj se zatim dodaju različiti drugi mirisi. Proizvođači hrane dodaju ga žvakaćim gumama, slatkišima, sladoledima i pekarskim proizvodima. U malim količinama listovi smilja mogu se dodati različitim mesnim i ribljim jelima mediteranske kuhinje, juhama, varivima i svježim salatama, a cvatovi i čajnim mješavinama.
 
Sva izdanja maraka možete kupiti i u internetskoj trgovini Hrvatske pošte, www.epostshop.hr