Hrvatska pošta

Pratite pošiljku

Hrvatska pošta izdaje prigodni poštanski blok s motivima gradskih murala

18.02.2025.
Četiri poštanske marke slave umjetnost uličnih murala diljem Hrvatske

Hrvatska pošta pustit će u optjecaj 20. veljače 2025. prigodni poštanski blok iz serije „Popularna kultura“. Blok se sastoji od četiri poštanske marke s motivima hrvatskih gradskih murala, ističući umjetničku vrijednost ulične umjetnosti u različitim dijelovima Hrvatske.

Na prigodnom poštanskom bloku prikazani su sljedeći murali:

Mural Kitesurfer - realiziran 2023. godine u suradnji autorice murala Tee Jurišić / Graffiti na gradele i Grada Ploče, smješten u Pločama.
Mural Ovan - nastao 2018. godine u sklopu festivala Re:Think Sisak, u suradnji s autoricom murala Melindom Šefčić, a nalazi se u Sisku.
Mural Hypocrite - nastao 2022. godine u sklopu xSTatic Festivala, u suradnji s autorom murala Tomislavom Lončarićem, smješten u Splitu.
Mural Perunike - izrađen 2019. godine u sklopu festivala VukovART, smješten u Vukovaru, a potpisuje ga ulični umjetnik iz Brazila, Thiago Mazza.
 
Autorica dizajna prigodnog bloka je Alenka Lalić, dizajnerica iz Zagreba, dok su autori predložaka murala Tea Jurišić, Melinda Šefčić, Tomislav Lončarić - Lonac i Thiago Mazza. Fotografije potpisuju Ivan Đelmić (Kitesurfer), Omar Peco (Ovan), Tomislav Lončarić (Hypocrite) i Thiago Mazza (Perunike). Nominalna vrijednost svake marke iznosi 1,70 eura. Prigodni poštanski blok tiskan je u nakladi od 20.000 primjeraka, a uz njega je izdana i prigodna omotnica prvog dana (FDC).


Tekst pratećeg letka napisao je
Krešimir Golubić, publicist.

Popularna kultura - ulična umjetnost: murali
Street Art (ulična umjetnost) je umjetnički pokret koji svoje korijene vuče iz graffiti umjetničke scene New Yorka sedamdesetih i osamdesetih godina 20. stoljeća. Umjetnici poput Keitha Haringa, Jean-Michela Basquiata i Kennyja Scharfa u SAD-u ili Blek Le Rata, Haralda Naegelia i Hugoa Kaagmana u Europi bili su preteče eksplozije ulične umjetnosti koja započinje svoj razvoj nakon 2000. godine. Mediji, ali i javno mnijenje ovaj pokret nazivaju uličnom umjetnošću, a ulice Londona, Pariza, New Yorka, Madrida ili Berlina dobivaju ulične intervencije u obliku skulptura, naljepnica, oslikanih pročelja zgrada ili „ukrašenih“ poštanskih sandučića. Umjetnici poput Banksyja, Sheparda Faireya ili Space Invadera danas su svjetske zvijezde ulične umjetnosti dok kod nas u Hrvatskoj moramo istaknuti one najbitnije kao što su Slaven Kosanović LUNAR, Boris Bare, Marina Mesar OKO, Tea Jurišić, Chez186 & Sarme te Grupa ZID.

Tea Jurišić, Ploče - KITESURFER
Najpoznatija hrvatska muralistica Tea Jurišić oslikala je 2023. godine u Pločama mural naziva Kitesurfer.
Mural odiše bojama lokalne prirode, a motivi koje je umjetnica odabrala povezuju sve bitno za deltu Neretve, smaragdnu rijeku, mandarine i kitesurfing, sport koji postaje sve popularniji među mladima, ali i turistima koji dolaze u ovaj dio Hrvatske. Ovaj je mural dio velike produkcije kolektiva Graffiti na gradele čiji je Tea član. Kolektiv Graffiti na gradele nije samo skupina ljudi koji oslikavaju, već i koji organiziraju istoimeni festival, umjetničke radionice kao i razna umjetnička događanja.
Umjetnica Tea Jurišić rođena je 1991. u Münchenu. Nakon Srednje škole likovnih umjetnosti u Splitu, školovanje nastavlja na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, odjel grafika. Diplomirala je 2017. godine s pohvalom cum laude za diplomski rad. Od 2017. do 2019. godine asistentica je na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Bavi se ilustracijom, dizajnom vizuala, plakata i svim oblicima primijenjene grafike. Crta, slika i ilustrira uglavnom u tehnici akvarela i tuša na papiru. Izlagala je na desetak samostalnih i više skupnih izložbi u zemlji i Inozemstvu. Sudjelovala je na nekoliko umjetničkih rezidencija i festivala ulične umjetnosti u Hrvatskoj, Italiji, Švicarskoj, Sloveniji, Norveškoj i Grčkoj.


 
Melinda Šefčić, Sisak - OVAN
Akademska slikarica i ulična umjetnica Melinda Šefčić oslikala je pročelje zgrade u Sisku u Ulici Hrvatskog narodnog preporoda 10 u sklopu Re-Think festivala održanog 2018. godine. Rad umjetnice na pročelju zgrade u Sisku prikazuje Ovna koji nas u svojoj kolorističkoj varijanti podsjeća na zviježđe iz Ptolomejeva kataloga, dok stvorena crno-bijela pozadina cvjetova simbolizira svemir i sav beskraj i ljepotu murala koji zadnjih godina nastaju u Sisku kroz vrlo uspješnu organizaciju ovakvih Street Art festivala. Mural je oslikan u umjetničinoj maniri toliko prepoznatljivoj po beskrajnom broju projekata oslikavanja i oplemenjivanja javnog prostora koje smo imali prilike upoznati tijekom dugog niza godina njezinog djelovanja.
Dr. art. Melinda Šefčić rođena je 1986. godine. Godine 2006. upisala je Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer slikarstvo, a 2012. godine diplomirala je na diplomskom studiju slikarstva u klasi red. prof. Zoltana Novaka. U svibnju 2018. godine doktorirala je na studiju slikarstva na ALU u Zagrebu u umjetničko-znanstvenom području na temu „Rehumanizacija i reestetizacija bolničkog prostora - primjer likovnog rješenja jednoga bolničkoga odjela“, pod mentorstvom red. prof. art. Svjetlana Junakovića i red. prof. dr. sc. Vere Turković. Izlagala je na brojnim samostalnim te na velikom broju skupnih izložbi kako u Hrvatskoj, tako i diljem svijeta od Italije, Portugala, Grčke, Srbije, Makedonije, Indije, Poljske, Njemačke, Francuske i SAD-a.


 
Tomislav Lončarić LONAC, Split - HYPOCRITE
Akademski slikar i ulični umjetnik Tomislav Lončarić LONAC oslikao je 2021. pročelje Spaladium Arene u Splitu u sklopu jednog od najbitnijih i najdugovječnijih graffiti i street art festivala u Hrvatskoj - xSTatic Festivala. Mural nazvan Hypocrite jedan je od najvećih koje je LONAC radio, a motiv lonca koji umjetnik upotrebljava prožima se kroz sve umjetnikove radove. Iz igre djetinjstva umjetnik izvlači „Polupani lončić“ koji je očito ostavio predubok značaj u umjetnikovu životu, a kako sam umjetnik kaže: „U radovima na tu temu pokušavam kroz dječje oči ilustrirati svijet odraslih, svijet plemena/grupacija i kulturu međusobnog prozivanja umjesto vlastitog preispitivanja.“
Lončev je mural upravo ona umjetnička protuteža beskraju murala kojima je Split obojen, a koja je toliko nedostajala gradu pod Marjanom.
Tomislav Lončarić „Lonac“ (1987., Zagreb). Nakon završene srednje Zagrebačke umjetničke gimnazije upisao je Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu - nastavnički smjer. Diplomirao je u klasi prof. Ines Krasić 2013. godine. Slikao i izlagao u Hrvatskoj, Velikoj Britaniji, Italiji, Francuskoj, Bosni i Hercegovini, Švicarskoj, Švedskoj, Belgiji, Danskoj, Portugalu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Republici Sjevernoj Makedoniji, Južnoj Koreji, SAD-u i Kini.
Od 2013. član je platforme P_3, a od 2016. član je HDLU-a.
 

Thiago Mazza, Vukovar - PERUNIKE
Ulični umjetnik Thiago Mazza dolazi nam iz Brazila, a svoj je trag na zgradama Hrvatske ostavio u Vukovaru 2019. godine u sklopu VukovART festivala. Njegov rad odražava prekrasnu i bogatu prirodu Hrvatske kojoj je odao počast na svom muralu naziva „Perunike“. Kako sam autor u jednom od intervjua kaže: „U kompoziciji ovog murala upotrijebio sam stil lišća koji prati estetiku biljaka koje sam tu pronašao kao i cvjetove perunike, koja se smatra jednim od najljepših cvjetova na svijetu, a koja se od 2000. godine smatra nacionalnim cvijetom Hrvatske. Ovim sam radom našao način da odam počast hrvatskoj prirodi.“
Thiago Mazza rođen je 1984. u Belo Horizonteu, Brazil. Diplomirao je grafički dizajn na Državnom sveučilištu Minas Gerais. Samouk u slikarstvu, imao je prvi kontakt s grafitima 2010. i otada je počeo slikati zidove. Thiago je jedan od nositelja brazilskog suvremenog muralizma i sudjelovao je na nekim urbanim festivalima umjetnosti kao što su UpFest (Velika Britanija), Stenograffia (Rusija), IPAF (México) i CURA (Brazil).
Njegov rad komunicira s klasičnim slikarstvom, uličnom umjetnošću i suvremenom umjetnošću. Thiago Mazza donosi prirodu koja je u njemu, domišljatost da je preobrazi i umjetnost da nas dovede u nju.